O projekcie
Upór i determinacja. Żelazna dyscyplina i wierność zasadom. Gotowość do najwyższych poświęceń i walka do utraty tchu. Szereg wartości od zawsze silnie łączy sport i służbę wojskową. Niniejszy projekt służy przedstawieniu historii reprezentantów Polski – żołnierzy Wojska Polskiego. Rozmawiamy ze współczesnymi sportowcami i sięgamy po historie z przeszłości.
Po odzyskaniu niepodległości polscy sportowcy udowadniali, że reprezentowanie Ojczyzny na sportowych arenach idzie w parze ze szczególnym rodzajem patriotycznego etosu. Zasłużeni dla sportu II Rzeczypospolitej żołnierze Wojska Polskiego w 1939 r. podjęli bohaterską walkę przeciwko dwóm okupantom: niemieckiemu i sowieckiemu. Część z nich nie przeżyła wojny. Polegli lub zamordowani, więzieni w obozach i katowani, zachowali się tak, jak przystało na sportowców i żołnierzy: z honorem walczyli do końca.
Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest wciąż żywa, a współcześni sportowcy kontynuują najlepsze sportowe tradycje. Opowiadamy o tym w książce opracowanej w ramach projektu: „Sportowcy w mundurach. Historie reprezentantów Polski – żołnierzy Wojska Polskiego”. Bohaterowie – przedstawiciele różnych dyscyplin sportu – rozmawiają z nami o tym, czym są dla nich etos munduru i patriotyzm. Mówią o swoich sportowych zmaganiach oraz o tym, że służba wojskowa to dla nich szczególny obowiązek, ale i szczególne wyróżnienie.
Opowieści przedstawione w książce w namacalny sposób pokazują związek pomiędzy reprezentowaniem kraju w zawodach sportowych w warunkach pokoju a zdolnością do obrony Ojczyzny – w warunkach wojny. Świadectwa te są dowodem na to, że sport jest nieodzownym narzędziem kształtowania fizycznej i moralnej siły narodu.
Adresatami książki są przede wszystkim uczniowie szkół sportowych w całej Polsce. Premiera książki odbędzie się jesienią 2023 r. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”.
Realizatorem projektu „Sportowcy w mundurach. Historie reprezentantów Polski – żołnierzy Wojska Polskiego” jest Fundacja Instytut Łukasiewicza, specjalizująca się w działaniach edukacyjnych promujących historię polskiego sportu i narodowych bohaterów. Opowiadamy o wybitnych przedwojennych i powojennych sportowcach zasłużonych dla Ojczyzny. W latach 2018–2023 Fundacja wydała pięć publikacji z cyklu „Sportowcy dla Niepodległej”. W 2019 r. zorganizowaliśmy konkurs „Mistrzowie i patrioci”, w którym wzięło udział ponad 1,2 tys. licealistów z całej Polski. W ramach projektu „Gdy milkną oklaski” (2020–2022) rozmawialiśmy z ludźmi, którzy tworzyli powojenną historię polskiego sportu. Nasze wystawy pod hasłem „Panteon sportu” oraz „Sportowcy dla Niepodległej: KATYŃ” były prezentowane w kilkudziesięciu lokalizacjach we wszystkich województwach. Więcej informacji o Instytucie Łukasiewicza można znaleźć na naszej stronie internetowej.